Evil Eye Bead Nazar Boncugu
 
nazar boncuğu nazar boncuğu

Nazar Boncuğu - Eski bir anadolu inancının camdaki yansımaları
İ
nsanlık tarihi boyunca, her kültürde ve dinsel inançta, göz figürü kötülükleri savan güçlü bir tılsım olarak kabul edilmiştir...

Bu figüre, Musevi, Hıristiyan ve İslam kültürlerinin yanı sıra, Budist ve Hindu toplumlarda da rastlıyoruz. Bu ortak gelenek Anadolu'nun 3000 yıl öncesine dayanan cam sanatında yeni bir kimlik kazanır. Anadolulu bir cam ustası, göz figürünün gücünü ateşin gücüyle birleştirerek yepyeni bir tılsım yaratır:
Nazar Boncuğu


O zamandan bu yana insanlar, kötülüklerden korumak istedikleri her şeye nazar boncuğu iliştire gelmiştir. Yeni doğmuş bebeklerden, bindikleri ata, hatta, evlerinin kapılarına bile...
Nazar boncuğu geleneği Anadolu'da hâlâ yaşamaktadır. Sayıları giderek azalan nazar boncuğu ustalarının hünerli elleriyle biçimlendirdiği ışıltılı göz boncukları, Anadolu'dan dünyanın dört bucağına yayılmaktadır.

görece nazar boncuğu odun fırını
altın nazar boncuğu küpe
nazar boncuğu imalatı
at nalı ve nazar boncuğu hem şans hem koruyucu bir arada
şeytan kovan nazar boncuğu
görece nazar boncuğu odun fırını  ve ustalar
kapalı çarşı nazar boncuğu dükkanı
Bu belgeselde, Nazar Boncuğu ve bu büyük geleneğin son ustalarının renkli öyküleri anlatılmaktadır.

Fırın karşısında çalışan nazar boncuğu ustaları
F
ırın karşısında çalışan nazar boncuğu ustaları .
nazar boncuğu fırınlar sabah erkenden çam odunuyla yakılıyor.
Nazar boncuğu fırını sabah erkenden çam odunuyla yakılıyor.
fırın detayı
900 dercelik Fırın içindeki ateş kırmızısı sıvı cam.
rengarenk nazar boncukları Gerçek nazar boncuğu vatanı Görece ve Kuruder köyleridir
.

OSMAN SAĞLAM / Nazar Boncuğu Ustası

  • "İlkokula giderken kardeşlerim bu mesleği yapıyordu. Okul dışında bende başladım çıraklık yapmaya. Ateş yakıyordum, bir ihtiyaçları olduğunda alıp geliyordum. Nazar boncuğu ustalarının yanında çıraklık yaptım 2-3 sene. Ondan sonra başladık kendimiz işlemeye. Giriş o giriş hala devam ediyorum.Çalışırken de yaz var şimdi 15 dakika ya oturabiliyoruz fırın karşısında ya oturamıyoruz. Kalkıp dışarıya kaçıyoruz, hava alıyoruz , sonra tekrar başlıyoruz. 60 sene önce burada 7-8 tane nazar bonuğu ocağı vardı zaten böyle. şimdi kala kala 3 tane kaldı. Nesil yetişmiyor.""
 

RASİM ALTMIŞKARA / Nazar Boncuğu Ustası

  • "Nazar Boncuğu nun yapılma tekniği ilkel bir tekniktir. Tamamen el sanatıdır. Bir ince bir kalın demir vardır elimizde, kalın demire boncuğun ana zeminini sararız, şu ana zemindir. Bu gördüğünüz gözleride, şu beyazını mavisini de diğer ince demirle koyarız.Çalışma tekniğimiz bizim iki demirden ibarettir. Nazar bonuklarında sarı göz vardır, şu sarı. Bu sarının oksidini biz çinko, metal, kurşun, karışımından yaparız. Onu dünyada yapacak kimyager babayiğit varsa gelsin yapsın bakalım. O bizlere mahsustur"
 

HAGOP CAN HÜLYAR / Kuyumcu Ustası

  • "Bir fiil nazar boncuğu ile alakalı işler yapıyorum. Bütün takılarım göz boncuklu. irili ufaklı taşlar kullanıyorum. Nazar boncuğunu seçmemin sebebi, benim inançlarıma göre kollayıcı bir obje olduğunu düşünerek başladım buna. Bunun üzerindeki taş çatladığı zaman derler ki bizde "sana gelecek kötülüğü çekti, seni bu kolladı" diye bir inanç vardır bizde"
 

MURAT KAYAN / Nazar Boncuğu Tüccarı

  • " Bir insana baktığınızda eğer boynunda nazar boncuğu bir kolye varsa kolyedeki boncuğa ilk bakışınız yoğunlaşıyor ki, o bakıştaki enerji direkt olarak boncuğa yöneliyor. Halk arasında renkli gözlerin daha çok, renkli gözlere sahip olan kişilerin nazara karşı etkili olduğu biliniyor. Hatta bir keresinde mavi gözleri olan bir bayan müşteri gelmişti, bir boncuk istedi ve ben daha boncuğa yönelmeden boncuk orada kırıldı, hatta elimi kesti hiç unutmuyorum. Daha sonra müşterim espri yaptı. "isterseniz ben buradan ayrılayım, size ve boncuklara daha fazla zarar vermeden diyerek "
 

Prof.Dr. NUSRET KAYA / Psikiyatrist

  • " Gözü biz eskiye doğru araştırdığımızda, bundan beş bin yıl önceki Mısır inançlarına gidiyoruz Osiris'in simgesi,GÖZ !..Alt beyin sistemi gözlerle iletişim kurar.. Yani alt beyinden gelen bir nevrotik enerjinin, güçlü bir nevrotik enerjinin karşı tarafın alt beynini etkilemesidir. ..Ve aşırı nevrotik enerji sirayet edici bir enerji olduğu için, irite edici - rahatsızlık verici bir enerji olduğu için hastalık yapabilir. Nazar Boncuklarında da örneğin mavi renk kullanmışlar. Gözden yayılan nazara,mavi renkli gözü simgeleyen nazar boncuğu kullanarak karşı durma..İkisinde de göz var ! "
copyright (c) 2001- 2013 Nazarboncugu.com. All rights reserved